A fej hővesztesége óriási. Hamis legendák 2.
A fej hővesztesége időről időre felbukkan a különféle írásokban. Gyakran olvashatunk a neten arról a „tényről” , hogy az emberi test hőveszteségének túlnyomó része fejen keresztül történik, és ennek a mértéke jóval meghaladhatja a testünk teljes hőveszteségének akár a felét is.
Nos, ez alapvetően nem igaz.
Ez az állítás a többi hamis legendához hasonlóan valóságos alapokra támaszkodik, de a végkövetkeztetés csak több feltétel teljesülése esetén lehet igaz. De haladjunk csak sorban és lássuk, hogy is szól a legenda.
HAMIS LEGENDA:
„A testünk hőveszteségének több mint fele a fejünkön keresztül történik.„
Sokszor olvashatjuk ezt a megállapítást, még orvosok nevével jelzett magyar oldalakon is, főleg olyan összefüggésben, hogy fokozottan óvjuk fejünket a hidegtől, mert különben a hatalmas hőveszteség miatt hipp – hopp kihűlünk.
Nos, az a helyzet, hogy így ez egy nagy marhaság.
Persze, ahogy az a hamis legendáknál már csak lenni szokott, van köze valós dolgokhoz is. Éppen ezért megtévesztő. Azt, hogy hol van benne a csavar, egy példával teszem érthetőbbé.
Olyan ez, mint ha azt mondanám, hogy az ember bőre teljesen érzéketlen a Nap sugárzásával szemben, vagyis nem barnul és nem ég le, kivéve a feje.
Ez amúgy tökéletesen igaz is, ha egy rétegesen felöltözött embert teszek ki a napra. A ruha megvédi a Nap azon sugaraitól, amelyek a barnulást vagy leégést okozzák. A fejét persze nem védi semmi. Ja, hogy ezt nem mondtam az elején és te nem így értetted? Hát barátom az a te bajod 🙂
A fej hőveszteségével is igen hasonló a helyzet.

Sapka azért kell,hogy ne fázzon a fejed./kép:publicdomainpictures
Az igazság:
Az igazság az, hogy az ember testének vannak bizonyos részei, amelyek különböző – itt most bővebben nem részletezett – oknál fogva valóban az átlagosnál több hő leadására képesek.
Ilyen például a fej mellett a nyak, hónalj, ágyék, csukló és lábfej.
Nem egyformán esnek latba azonban ezek a területek sem. Vízben, szélben illetve szárazon más-más testrészünk „teljesíthet” jobban, mivel a hő átadása három különféle módon is történhet,(sugárzással, áramlással, vezetéssel). A szervezet hőszabályozása ráadásul meglehetősen bonyolult rendszer, aminek a részletezése meghaladná ezen írás kereteit.
A lényeg az, hogy a kimondottan hővesztést vizsgáló kísérletek ( Vreeman R, Carroll A. Seasonal medical myths that lack convincing evidence. BMJ 2008 ; 337 : a2769 (20-27 December) alapján megállapították, a testfelszínünk 7%-át kitevő fejünkön a teljes testünk hőveszteségének 8-10%-a távozik.
Ennyi és nem több. A fej hővesztesége tehát nem kirívóan magas.
Itt a mérések során az egész test fedetlen volt, tehát minden testrész egyforma esélyt kapott a hőleadásra. A kísérlettel és tanulmánnyal kapcsolatos szakértői írások itt olvashatók.
Persze egy jól felöltözött sapka nélküli ember fején ( mezítlábasnál a lábán, nadrág nélkülinél az ágyékán ) keresztül valóban eltávozhat a teljes hőveszteség 70%-a is, de csak azért, mert a ruha szigeteli a test többi részét és ott nem tud hő eltávozni.
Most már te is tudod, hogy hol a turpisság. Pont ott, ahol az elején a példában, amikor leírtam, hogy az emberi bőrre nem hat a Nap, csak a fejen.
A fej hővesztesége tehát nem óriási, csak kb.8-10%, amely nem sokkal több mint a 7%-nyi testfelületéből következik.
Bizonyára érdekelnek más hamis legendák is. Többet is találhatsz nálunk, ha a honlap jobb felső sarkában lévő keresőbe beírod a hamis legendák szavakat külön-külön, vagy együtt.
A hamis legendák sorozat első részét pedig a kék betűkre kattintva olvashatod.
(Ez a mű a CC-BY 4.0 nemzetközi licencnek megfelelően, permalinkes – kattintható és az adott cikkre mutató – forrásmegjelöléssel továbbközlésre felhasználható.)