Év vadvirága 2017-ben
Az év vadvirága 2017 választás immár a hetedik a sorban. Az elmúlt évekhez hasonlóan most is három jelölt közül fog kikerülni a győztes virág.
Év végig lehet az év vadvirága hivatalos honlap online felületén szavazni a számunkra legkedvesebb vadvirágra.
Az eredményt 2017 január elején hirdetik ki. Ezen a folyamatosan frissülő oldalon fogjuk követni az eseményeket. ( Megvan a győztes. Részletek a cikkben.)

Hazánk egyik leglátványosabb vadvirága, a méteresre növő turbánliliom /c.wikimedia kép
Az eredetileg magánkezdeményezésként indult mozgalmat bizonyára csupa jó emberek indították, hiszen mindenki ismeri a mondást – „Ki a virágot szereti, rossz ember nem lehet”.
Az idők folyamán az év vadvirága mozgalom azonban túlnőtte a magánkezdeményezés kereteit, ezért olyan gesztort kellett keresni, aki kellő szakmaisággal viheti tovább ezt a zászlót. Így került a mozgalom a Magyar Természettudományi Múzeum szárnyai alá, ahol az elhivatottság és szakértelem találkozik a szükséges intézményi háttérrel.
( A Magyar Természettudományi Múzeum egyébként többféle „év valamije” mozgalomnak is keretet biztosít.)
Ahogy a bevezetőben már említettük, lassan évtizedes hagyománnyal büszkélkedhet a „jó emberek” mozgalma. A szerveződés elsődleges célja a hazánkban előforduló, nem közönséges és védelmet igénylő növényfajok széles közönséggel való megismertetése.
Először a 2011-es évnek volt választott vadvirága a Leánykökörcsin személyében. Azóta is minden évben megválasztották a kitüntető cím viselőit, az alábbi sorrendben:
2012 -Tavaszi hérics
2013 – Nyári tőzike
2014 – Szibériai nőszirom
2015 -Tollas szegfűk
2016 – Mocsári kockásliliom
2017 – Hóvirág
Ismerkedjünk hát meg az Év vadvirága 2017 címre aspiráló három jelölttel.
Frissítés: Megszületett a végeredmény. Az Év vadvirága 2017-ben a hóvirág.
Több mint 2300 szavazat érkezett a három jelöltre, mondhatni, szinte egyforma eloszlásban. Sorrendben 35%(hóvirág), 33%(turbánliliom) és 32%(mocsári gólyahír). Csak minimális különbség volt a szavazótáborok között.
Év vadvirága 2017 cím jelöltjei:
Hóvirág (Galanthus nivalis)

A hóvirág már a hó alól is előbújik
A hóvirág az amarilliszfélék talán legismertebb tagja. Évelő növény. Hengeres szárán két levél és egyetlen virág található. Magyarországon több fajjal is találkozhatunk, például a pompás-, redőslevelű-, és levantei hóvirággal, valamint az őshonos kikeleti hóvirággal. Ez utóbbi hóvirág faj indul Hóvirág megnevezéssel a 2017-es megmérettetésen.
Ezt a kis virágot senkinek nem kell bemutatni, mert mindenki ismeri.
Nyirkosabb erdők és cserjések tápanyagban gazdag talajának lakója. Sok helyen alakult ki jelentős állománya a tél végi természetjárók nagy örömére.
A virágzási ideje február-március hónapokban van. Már a hóban is nyílik, így a legkorábban virágzó növényeink egyike. Sokáig a „gyüjtők” kedvence volt és a tél végén gyakran találkozhattunk velük a virágárusok és aluljárók standjain.
Szerencsére már évek óta védett növény hazánkban, leszedését büntetik.
Eszmei értéke 10.000,-Ft.
Mocsári gólyahír (Caltha palustris)

A mocsári gólyahír ötszirmú virága
A mocsári gólyahír a boglárkafélék családjába tartozik. A gólyahír (Caltha) nemzetségének számos faja létezik ugyan, de Magyarországon csak ez az egyetlen képviselője található.
Az akár 50 centiméteres magasságot is elérő évelő növény rikítóan sárga virágai bőséges virágpor és nektár forrást biztosítanak az arra járó rovaroknak.
A 3 tavaszi hónapban folyamatosan virágzik.
A nedves, mocsaras, vizenyős területek lakója. A nagy folyószabályozási és lecsapolási munkálatok előtt meglévő hatalmas állományai mára jelentősen megritkultak. Természetjárók, horgász- és vadászemberek azonban még mindig gyakran találkozhatnak vele.
Nem veszélyeztetett és hazánkban nem védett növény.
Turbánliliom (Lilium martagon)
A turbánliliom a három jelölt legkevésbé ismert tagja. Képe írásunk elején látható. Ez a liliomfélék családjába tartozó, 1 méteres magasságot is elérő hagymás évelő növény, jól tűri a hideget. Elsősorban középhegységeink bokros-csalitos területein találkozhatunk ezzel a jól azonosítható impozáns növénnyel.
Sötétebb pöttyökkel tarkított rózsaszínű virágai a nyár első két hónapjában pompáznak, növényenként akár tíz is. A Bakony kedvelőinek egyik kedvenc portré alanya.
Magyarországon védett növény, melynek eszmei értéke 10.000,-Ft.
Képek: commons wikimedia
Bizonyára érdekelnek, hogy melyek lettek 2017 megválasztott élőlényei, állatai és növényei. A kék részre kattintva bővebben is olvashatsz róluk.