A tánc világnapja
A tánc világnapja minden évben április 29-én van. Immár 35 éve tart ez a hagyomány.
A klasszikus balett egyik óriásának tartott Jean-Georges Noverre (1727-1810) születésnapja esett anno erre a napra.
Ennek állít emléket a tánc világnapjául választott dátum.
Az ünnepet 1982-ben az UNESCO Nemzetközi Színházi Intézetének egyik részlege, a Nemzetközi Táncbizottság hozta létre és 1983-óta minden évben megünneplik az egész világon.

A táncművész eszköze a teste, amellyel érzelmeket képes közvetíteni és felkorbácsolni
Annak ellenére, hogy a tánc a zenével karöltve a legősibb emberi kultúra része, kevés azon országok száma, ahol a tánc illetve a táncművészet részét képezné a hivatalos oktatási rendszernek.
A Nemzetközi táncnapnak is aposztrofált esemény nem titkolt céljai közé tartozik a tánc népszerűsítése a mindennapi felfogásban is.
Egyben ösztönözni szeretnék a kormányokat, hogy minél nagyobb teret szenteljenek a táncnak az oktatási rendszerekben már az alapfokú oktatástól kezdve.
A tánc az ember egyetlen olyan tevékenysége, ahol a testét használja eszközként gondolatainak, érzelmeinek vagy hangulatának kifejezésére.
Az ősi kultúrákból származó csoportos táncok mai képviselői pont ugyanúgy szolgálják a közösségi összetartozás megerősítését, mint évezredekkel korábbi változataik.
A tánc közösségformáló ereje a nemzetek táncaiban, így a magyar néptánc történetében is jól tetten érhető.
Persze nem feltétlenül kell ilyen nagyívű távlatokban gondolkodni a tánc közösségalakító erejének felismeréséhez.
Elég, ha körülnézünk egy bármilyen „tánc-szakkör” közösség mindennapi életében.
A páros táncok közös pontja szintén az emberi kapcsolatok és érzelmek kifejezése, legyen szó akár a legvadabb rock and roll őrületről, egy tüzes tangóról vagy valamelyik hűvösen elegáns keringőről.
A táncot nem csak művelni, de nézni is igen jó dolog.

Tangó – érzelmek halmozódása
Egy emberi test kifejezőereje mindannyiunkra hat.
A táncművészek ezt a hatást fokozzák mesterien.
Tehetik ezt azért, mert eszközüket – a saját testüket – teljes mértékben kontroll alatt tartják és irányítják.
A tánc látványa nem csak esztétikai élmény, hanem alkalmasint érzelmeink megidézője is.
Talán hihetetlenül hangzik, de a harmonikus mozgás szépsége – a zenéhez hasonlóan – képes katartikus élményt kiváltani az emberekből, pont olyan elementáris erővel, mint ahogy a szavak képesek rá.
Akinek még nem volt a tánccal ilyen érzelmi töltésű találkozása, annak mindenképp javasoljuk, hogy feltétlenül keresse az alkalmat és ne hagyja ki ezt az élményt az életéből.
A Nemzetközi táncnap, avagy a Tánc világnapja rendezvényei kiválóan alkalmasak arra, hogy testközelből megtapasztaljuk a tánc kifejező erejét, szépségét és közösségformáló hatalmát.
Valóban érdemes lenne a tánc örömével már fiatal korukban megismertetni a gyerekeket és a zenei tanulmányokhoz hasonlóan, iskolai keretek között elkezdeni a tánchoz kapcsolódó ismeretek átadását.
A mozgás örömén túl a testük megismerésének és használatának addig ismeretlen, új dimenziói nyílnának meg előttük.
Utólag született „Egy levegővel a világ körül” című írásunk végén találhatnak olvasóink egy érzelmi töltéstől duzzadó kuriózumot.
Egy nagyon különleges néhány perces videót.
Egy víz alatti táncot.
Ajánljuk ennek megtekintését minden táncot és harmóniát szerető és (még) nem szerető olvasónknak! 🙂