Floresi-ember, a hobbit mégsem közvetlen rokonunk
A Floresi emberként – hobbit – ismert, alacsony termetű „emberfaj” leleteinek érdekességeiről már mi is írtunk abban a korábbi cikkünkben, amely az emberiség máig megoldatlan rejtélyeivel foglalkozik.
Ezzel a lelet csoporttal kapcsolatban mai napig sok a bizonytalanság, de a folyamatos kutatások és elemzések hatására egyre több dologra derül fény.
A kutatások most is újabb eredményekre vezettek, amit az alábbiakban osztunk meg olvasóinkkal.

A Homo floresiensis, vagy más néven a hobbit rekonstruált arca /Kép: Karen Neoh | Flickr
Az indonéziai Flores-szigeten 2003-ban talált emberféle, a Homo floresiensis, sajtóban ismertebb nevén a hobbit csontjainak eddigi legalaposabb tanulmányozása alapján ausztrál kutatók úgy gondolják, hogy valószínűleg az emberféle afrikai ősöktől származik és mégsem a Homo erectustól (felegyenesedett ember), ahogy azt korábban feltételezték.
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem kutató tudósai szerint a hobbit minden valószínűség szerint a Homo habilis – amely egy előember – faj „testvére”. Ezeknek legkorábbi, 1,75 millió éve élt maradványaira Afrikában bukkantak az antropológusok.
Korábbi elméletek szerint a Homo floresiensis a jóval nagyobb testalkatú Homo erectustól származik, amelynek maradványait a kutatók megtalálták az indonéziai Jáva szigetén.
Az egyetem által nemrégen ismertetett tanulmányukban a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy nincs bizonyíték ezen elmélet alátámasztására.
Dr.Debbie Argue, az egyetem régészeti és antropológiai tanszékének kutatója, a tanulmány vezető szerzője közölte, hogy eredményeik segítenek lezárni azt a vitát, amely a hobbit maradványainak 2003-as megtalálása óta folytatnak a tudósok.
Afrikából érkezhetett Indonéziába a hobbit.
Az elemzések azt mutatják, hogy az emberi fejlődés fáján, a Homo floresiensis valószínűleg a Homo habilis testvére volt, ami azt jelenti, hogy a kettőnek közös őse volt – idézte Argue-t az EurekAlert tudományos hírportál.
„Lehetséges, hogy a Homo floresiensis Afrikából származik és onnan vándorolt el. Az is opció, hogy a közös ős vándorolt el Afrikából és fejlődött valahol Homo floresiensissé” – mondta a kutató.
A hobbitok az indonéziai Flores szigetén éltek mintegy 54 ezer(?) évvel ezelőtt.
Az ausztrál szakemberek korábbi kutatásaikban főként a koponya és az alsó állkapocs vizsgálatára összpontosítottak. Legújabb elemzéseikben a koponya, az állkapcsok, a fogak, a kéz, a láb és a váll 133 pontját vizsgálták.
Itt azonban egyetlen adat sem támasztja alá, hogy a Homo floresiensis a Homo erectustól származna.
Számos jellegzetesség, mint az állkapocs struktúrája azt támasztja alá, hogy a hobbit jóval primitívebb volt a felegyenesedett embernél – magyarázta a kutató.
„Az elemzések alátámaszthatják azt az elméletet, hogy a hobbit jóval korábbi időből, több mint 1,75 millió évvel ezelőtti őstől származik .
Ha ez igaz, akkor a Homo floresiensis a legkorábbi Homo habilis előtt jelent meg.”
Mike Flinders professzor statisztikai modellezéssel is elemezte a kapott adatokat.
„Amikor elvégeztük az elemzést, az világosan alátámasztotta a felegyenesedett emberrel való kapcsolatot.
A Homo floresiensis az emberi evolúció fáján egy nagyon primitív helyet foglal el.
99. százalék biztosak lehetünk abban, hogy a Floresi ember nem a Homo erectussal áll rokonságban.
Az is majdnem 100 százalékban biztos hogy a hobbit nem egy deformálódott Homo sapiens” – mondta a professzor.
A részletek iránt is érdeklődő olvasóink a cikkben említett tudományos hírportál hivatkozáson keresztül érhetik el az eredeti kutatási anyagokat.